colourbox13228474

 

Det er muligt at finde en idrætslæge på følgende idrætsambulatorier/-klinikker:

Sportsmedicinsk Center:
Regionshospital Nordjylland, Hjørring

Overlæge Søren Kålund
Mail: skaalund@hotmail.com
Sekretær Ea Hempel Eriksen, ejhe@rn.dk
Adresse: Bispensgade 37 – 9800 Hjørring

Sygehus Lillebælt:

Bo Bregenhof
Mail: Bo.Bregenhof2@rsyd.dk
Afdeling: Idrætskirurgisk Enhed, ortopædkirurgisk afd., Vejle Sygehus
Adresse: Beriderbakken 4 – 7100 Vejle

Hospitalsenhed Midt – Viborg Sygehus:

Overlæge Steffen Skov Jensen
Mail: steffen.skov@Viborg.RM.dk
Afdeling: Traume & Idræt, ortopædkirurgisk afdeling
Adresse: Heibergs Alle 4 – 8800 Viborg

Aarhus universitetshospital

Overlæge Peter Ziegler Faunø
Mail: faunoe@aarhus.rm.dk
Afdeling: Ortopædkirurgisk afdeling og reumatologisk afdeling
Adresse: Tage-Hansens Gade 2 – 8000 Aarhus C

Køge sygehus

Henrik Aagaard
H.aagaard@dadlnet.dk
Afdeling: ortopædkirurgisk afd
Sjællands Universitetshospital Køge
Lykkebækvej 1, 4600 Køge

Bispebjerg Hospital:

Overlæge Jesper Petersen
Mail: jesper.petersen.01@regionh.dk
Afdeling: Institut for idrætsmedicin
Adresse: Bisepbjerg Bakke 23 – 2400 København NV

Hospitalsenhed Vest – Holstebro Sygehus:

Overlæge Steen Taudal
Mail: Steen.Taudal.Joergensen@vest.dk
Afdling: Ortopædkirurgisk afdeling, Hospitalsenheden Vest ( Holstebro / Herning )
Adresse: Lægårdsvej – 7500 Holstebro

Odense Universitetshospital:

Professor Uffe Jørgensen
Mail: uffe.joergensen@rsyd.dk
Afdeling: Ortopædkirurgisk afdeling
Adresse: Sdr. Boulevard 29, 5000 Odense C

Hospitalsenhed Midt – Silkeborg Sygehus:

Overlæge Mogens Strange Hansen
Mail:mogens.hansen@rm.dk
Afdeling: Center for planlagt kirurgi og reumatologisk afdeling
Adresse: Falkevej 3 – 8600 Silkeborg

Hospitalsenheden Horsens:

Overlæge Bent Lund eller Overlæge Jens Ole Storm
Mail: bentlund@rm.dk og jens.ole.storm@horsens.rm.dk
Afdeling: Ortopædkirurgisk afdeling
Adresse: Sundvej 30 – 8700 Horsens

Hvidovre Hospital

Professor Per Hölmich
per.hoelmich@regionh.dk
Afdeling: Artroskopisk center, ortopædkirugisk afd
Amager og Hvidovre Hospital
Kettegårds Alle 30, 2650 Hvidovre